Język bułgarski należy do języków południowosłowiańskich. Mówi nim około 10 milionów ludzi, przede wszystkim w Bułgarii (ok. 7.7 mln), ale też w Grecji, Rumunii, Macedonii, na Ukrainie i w innych krajach.
Język bułgarski jest jednym z najstarszych udokumentowanych języków słowiańskich. Można wyróżnić kilka okresów jego rozwoju. Okres języka starobułgarskiego zaczyna się od stworzenia pierwszego słowiańskiego alfabetu, tzw. głagolicy (862 r.). Są to ?złote czasy bułgarskiej kultury?, w tym okresie, na dworze bułgarskich carów, powstała słynna cyrylica. Trzeba tutaj podkreślić, że wbrew pozorom ten alfabet nie jest pochodzenia rosyjskiego, ale bułgarskiego.
Wiek 12 -14 to dalszy wspaniały rozwój języka bułgarskiego. Jego wersja z tego okresu jest do dzisiaj używana w słowiańskich kościołach ortodoksyjnych jako język liturgii.
Od XV wieku zaczyna się narodowe odrodzenie Bułgarów po latach osmańskiego panowania. Ze względu na geograficzną bliskość centrum osmańskiego imperium – Konstantynopola, Bułgarzy byli w dużo trudniejszej sytuacji niż ich bałkańscy sąsiedzi, naciski islamu były tu znacznie silniejsze.
Język bułgarski posiada kilka grup dialektów. Jest najbliżej spokrewniony z językiem macedońskim i dialekty tych dwóch języków tworzą językową ciągłość, swego rodzaju łańcuch, w którym postawienie wyraźnej granicy nie jest praktycznie możliwe.
Jeszcze jedna uwaga: języka bułgarskiego nie należy mylić z językiem protobułgarskim, który był językiem północno-wschodnio irańskim.
Komentarzy
Off